Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Prowadząc blog o komputerowych grach strategicznych, grzechem z mojej strony byłoby nie napisać o grach producenta 2By3 Games. Jeśli maiłbym obecnie wskazać cyfrowe gry z okresu drugiej wojny, które są przykładem złożoności i zawiłości gatunku do tego obejmują ogromny zakres działań, posiadają głębię operacyjną i są zdecydowanie dobrymi symulatorami frontu drugowojennego to właśnie wybrałbym tytuły studia 2By3 Games.

 mapa01

Najpopularniejszym tytułem tego producenta jest zdecydowanie Gary Grigsby's War in the East. Jak się można domyśleć tematem gry jest wielka wojna pomiędzy nazistowskimi Niemcami a bolszewicką Rosją, która odbyła się pomiędzy 1941-1945. Formuła gry wizualnie przypomina stare dobre gry planszowe i jest bardzo dobrze znana i sprawdzona w świecie gier strategicznych. Operujemy tu na ogromnej mapie Europy Wschodniej, która podzielona jest na heksy reprezentujące obszar 10 mil(około 16 km) Na mapie uwzględniono obszary miejskie, zurbanizowane, lasy, rzeki drogi, koleje oraz zróżnicowaną rzeźbę terenu.

WitW

Po mapie tej przesuwamy znacznikami/żetonami, które reprezentują jednostki wojskowe od poziomu batalionu po dowództwo Grup armii. Sama rozgrywka polega na tym, że wykonujemy swoją turę ruchu, po której to wykonywane są automatycznie fazy zaopatrzenia. W każdej turze ruchu gracze mogą wielokrotnie przemieszczać jednostki po mapie. Pamiętając przy tym, że ruch taki ograniczony jest możliwościami jednostki, trudnościami terenowymi oraz zapasami jakie dana jednostka posada. Muszę przyznać, że wnikliwe wykonanie jednej tury kampanii podstawowej może zajmować dość sporo czasu. Oczywiście przemieszczanie jednostek to nie jedyne nasze zadanie w grze. Mamy jeszcze dostęp do baz, jednostek specjalnych i dowódców. Za pomocą których musimy stworzyć wydajny łańcuch dostaw dla jednostek frontowy. Zatem budujemy struktury jak bazy zaopatrzeniowe, dostosowujemy sieć kolejową, a następnie śledzimy łańcuch dostaw sterując nim w taki sposób, aby uzupełniać zapasy tam, gdzie najbardziej ich brakuje. Z własnego doświadczenia przyznam, że nie jest to takie łatwe i proste.

koleje

Kiedy już opanujemy podstawy gry i jej mechaniki, gra może stać się niezwykle uzależniająca. Spędzanie nad turą 45 minut przesuwając wszystkie jednostki we właściwe miejsca, planowanie działań z nadzieją, że dokonuje się właściwych wyborów jest niezwykle ekscytujące. Tym bardziej jak gra się ze znajomym, który jest tak samo zaangażowany w grę jak ty.

Jeśli chodzi o oprawę audio wizualną to jest ona niezwykle prosta. Nie ma tu rozpraszających animacji ani grafik 3D. Przeglądanie wielu setek okienek tekstu może być zniechęcające. Jednak istnieje wiele makr i opcji sortowania, które pomagają i przyśpieszają ten proces. Co do oprawy dźwiękowej to jest słaba jedna ścieżka muzyczna i kilka efektów dźwiękowych jak efekt marszu czy poruszającego się pojazdu.

dowódca

Niewątpliwie jest to tytuł wyróżniający się w gronie gier wojennych. Raczej dedykowany dla ambitnych strategów. Choć przyznam, że z rozgrywką przeciwko Si na poziomie łatwym czy nawet normalnym powinien sobie poradzić każdy przeciętny gracz ze względu na fakt, że gra wybacza wszelkie mniejsze błędy. Odstraszać może cena, która nie należy do niskich. Na koniec dla moich czytelników mam mały upominek. Mianowicie wykonałem tłumaczenie podręcznika do tej gry na język polski. Jest on dostępny pod linkiem poniżej artykułu. Wertując jego strony miejcie trochę dystansu i wyrozumienia, ponieważ praca ta była wykonana przeze mnie amatora, który tu i ówdzie wspierał się przeróżnymi translatorami.

Podręcznik do gry

{gallery}WitE-recka{/gallery}

 

 

Wydawca: https://www.matrixgames.com/game/gary-grigsbys-war-in-the-east-the-german-soviet-war-1941-1945

Comments powered by CComment