Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Po świątecznych wyprzedażach u wydawcy Slitherine pojawiło się u mnie kilka ciekawych, przynajmniej dla mnie tytułów. Jednym z nich jest „Tiger on the hunt”. Zapewne gry tej nie znajdziecie w rankingach top gier strategicznych, jednak dla osób lubiących tematykę gier wojennych to nie lada smaczek.

TotH001

Tytuł został wydany w 2016, zaprojektowany i stworzony przez mało znane studio Siliconsoft Systems Inc. „Tiger on the hunt”. Jest jedynym tytułem na rynku gier, który prawie w 100% przenosi na nasze komputery mechanikę systemu gry planszowej znaną, jako Advanced Squad Leader. Kilka słów, dla osób które nie znają i nie słyszeli o Advanced Squad Leader. System ten został stworzony w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia przez Don Greenwood - projektanta gier planszowych. System ten charakteryzuje się dość złożonymi zasadami, zaś pojedyncza rozgrywka pochłania godziny. Reguły gry cechują się utrzymaniem płynności rozgrywki oraz oddaniem realizmu pola walki na tyle, na ile pozwalała formuła mapy heksowej i znaczników (żetonów) reprezentujących jednostki w grze. Przez wiele lat wielu projektantów gier wojennych czerpało inspirację z tego imponującego systemu. Chociażby Steel Panthers, Squad Battles (John Tiller obecnie WDS), czy bardziej może znana seria Close Combat i Combat Mission.

TotH005

Oczywiście Advanced Squad Leader nie był przenoszony do gier w sposób dosłowny. Aż do pojawienie się gry „Tiger on the hunt”. Gra opiera się na podstawowych zasadach Advanced Squad Leader. Zaimplementowano modelowanie stanu pojazdów (ustawianie kierunku wieży, poruszanie się lub uruchomienie), jest tu dobre modelowanie dowodzenia i kontroli oraz wyczerpujące realia walki piechoty. Gra oferuje bardzo duży wachlarz scenariuszy od malutkich przez średnie i duże. Nie jesteśmy tu ograniczeni do jakiegoś teatru wojennego ze względu na fakt, że do dyspozycji mamy oddane cztery główne frakcje: Amerykanie, Brytyjczycy, Sowieci. Rozgrywka przypomina formułę gry planszowej, gdzie bronimy lub zdobywamy określone punkty na mapie. Mały scenariusz jesteśmy w stanie rozegrać w czasie około 30 minut. Trzydzieści minut naprawdę napiętej i ciekawej rozgrywki.

TotH006 

Oczywiście zastosowanie dobrej taktyki i synchronizacji nie gwarantuje zwycięstwa. Gra zawiera pierwiastek losowości w postaci rzutów kostek, które mają wpływ na wiele aspektów rozgrywki. Od wyniku rzutu kostką zależy czy silnik pojazdu nie ulegnie awarii czy jednostki będą się komunikować z dowódcą lub czy nie zatnie się broń. To właśnie te małe smaczki sprawiają, że gra jest inna, ciekawa i wyjątkowa. Losowość gwarantuje, że każda rozgrywka jest wyjątkowa, gdyż nie jesteśmy w stanie przewidzieć z jakimi sytuacjami możemy się spotkać. Jak na prawdziwym polu walki. Gra również dysponuje dość sporą bazą danych, w której znajduje się około 900 jednostek, gdzie każda jednostka charakteryzuje się indywidualnymi atrybutami. Choć jednostki posiadają statystyki w rozgrywce informacji takich nie uświadczymy. Wszelkie informacje jakie są nam pokazywane są skromne. Brak posiadania takich informacji i statystyk o jednostkach daje nam więcej realności.

TotH009

Grę proponuję rozpocząć od samouczka, który pokaże podstawowe zasady jak grać. Dzięki samouczkowi dowiemy się jak wykonywać podstawowe działania jednostkami i jak działają narzędzia LOS. Następnie można pozwolić sobie na rozgrywanie scenariuszy, które są wzorowane na historycznych wydarzeniach. Wraz z grą otrzymujemy edytor scenariuszy. Edytor jest dość prosty. Skutkuje to dość sporymi zasobami scenariuszy społeczności. Do gry stworzono dwa dodatki zawierające dodatkowe scenariusze dla gry - Tigers on the Hunt: Normandy oraz Tigers on the Hunt: Kursk

 TotH010

Do grania w „Tiger on the hunt” na pewno nie zachęca szata graficzna, która jest wykonana w stylu retro i nawiązuje wyglądem do gier z lat 90. Niestety dobre wrażenia z gry również psuje bardzo toporne sterowanie, które wymaga częstego klikania i klikania przyciskami myszki. Słabością gry jest również brak systemu PBEM, który umożliwiałby rozgrywki MP. W moim uznaniu gra jest tytułem dla koneserów gier wojennych, którzy muszą być na tyle wyrozumiali i tolerancji, aby zaakceptować szatę graficzną oraz to specyficzne sterowanie grą. W zamian gracz dostanie naprawdę ciekawą grę, która w bardzo dużym stopniu odwzorowuje legendarny system Advanced Squad Leader.

Wydawca: https://www.matrixgames.com/game/tigers-on-the-hunt

Comments powered by CComment