Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

"Conflict of Heroes Awakening the Bear" to cyfrowa adaptacja gry planszowej o tym samym tytule. Jest to jedyna próba konwersji tego systemu na formę cyfrową jaką znam. Po mimo dobrego wykonania gry, produkt nie zyskał nazbyt wielkiej popularności, gdzie paradoksalnie gra planszowa odniosła bardzo duży sukces.

Może na start kilka słów o planszowym wydaniu. Conflict of Heroes światło dzienne ujrzał w 2008 roku i z miejsca stał się hitem gier wojennych traktujących o drugiej wojnie światowej. Jej autorem jest Uwe Eickert. System ten wyróżnia się względem innych dość łatwymi i nieskomplikowanymi zasadami, dzięki którym można rozgrywać dość szybkie pojedynki. Reguły opierają się o system rund, pozwalające graczom dość sprawnie, naprzemiennie wykonywać akcje. Dużym również atutem gry jest szybki czas przygotowania rozgrywki. Nie wypada nie wspomnieć, że wydawca wydaje ten tytuł w powalającej na kolana jakości. Wszelkie komponenty gry wykonane są z dbałością o szczegóły. System ten doczekał się kilku rozszerzeń oraz dwóch reedycji. Więcej o grze planszowej możecie poczytać na łamach boardtime.pl - link

 Menu gry

Wracając do konwersji cyfrowej, która premierę miała w 2012 roku i powstała siłami studia Western Civilization Software. Muszę przyznać, że system rozgrywki w wersji cyfrowej sporo zyskał na plus. Chociażby trudna do odwzorowania w realiach stołowych mgła wojenna., która jest dostępna w wersji cyfrowej genialnie zmienia formę rozgrywki. Otwiera możliwości tworzenia zasadzek lub cichego oskrzydlania i wchodzenia na plecy przeciwnikowi. Zmieniona również jest mechanika aktywacji jednostek co jeszcze bardziej zwiększa dynamikę gry. Grając na komputerze możemy aktywować naprzemiennie wszystkie jednostki, które posiadają jakiekolwiek punkty akcji co w zasadach papierowej wersji było nie możliwe. Tam aktywowana jednostka musiała wyczerpać wszystkie punkty akcji, w innym przypadku one przepadały. Poza tym wszelki inne zasady i reguły został przeniesione jeden do jednego z drugiej edycji.

 Widok top ma planszę 2D i znaczniki

Oprawa audio wizualna jest poprawna i w miarę dobrze wykonana. Wykorzystując przy rozgrywce efekty 3D możemy mieć wrażenie, że gra nie do końca została dopieszczona przez autorów. Same mapy przygotowane są ładnie. Wszelkie obiekty 3D reprezentujące nasze jednostki są wykonane dobrze jednak wyglądają bardzo plastikowo. Co się tyczy animacji to niestety wołają o pomstę do nieba i właściwie psują całość. Co jest bardzo dużym minusem tej gry. Na szczęście, gra daje nam możliwość używania żetonów oraz mapy w formie 2D, które znacznie bardziej mi przypadły do gustu Tak mapy i żetony wykonane są w tym przypadku naprawdę dobrze. Jeżeli chodzi o oprawę audio to nie mam tutaj większych zastrzeżeń.

 Widok z perspektywy 3D

Pojedynki są na poziomie drużyn/składów, podobnie jak w konkurencyjnym "Valor & Victory" czy "LnL Tactical". Drużyny wspierane są bronią wsparcia jak karabiny maszynowe. Piechota może korzystać z umocnień znajdujących się na planszy lub budować własne punkty obrony. Oczywiście nie będzie nam dane tylko kierować potyczkami piechoty. Pod nasze dowództwo oddane nam zostaną różne pojazdy opancerzone działa i czołgi. Aby gra nie była sztampowa i przewidywalna pojedynki są urozmaicone zdarzeniami, które kryją się za kartami jakimi dysponuje każdy gracz. Dzięki takiej mechanice wykonanie akcji z karty w odpowiednim momencie może zmienić bieg wydarzeń rozgrywki. Jak przystało na cyfrową adaptację gry planszowej do wygrania nie tylko będzie nam potrzebny zmysł taktyczny, ale również trochę szczęścia, ponieważ sporo zależne jest o rzutu kostką. W przypadku tego tytułu nie jesteśmy tylko skazani na generator losowych liczby. Tym razem los możemy dosłownie wziąć we własne dłonie i dokonywać rzutów kośćmi w rzeczywistości, zaś za odczytanie wyniku będzie odpowiedzialna kamera komputera.

 kostki

Tematycznie gra opiera się o teatr frontu wschodniego. Do wyboru są dwie frakcje Niemiecka i Sowiecka. Komputerowe zmagania z SI są bardzo ciekawe i atrakcyjne. Przy grze spędziłem około 10 godzin i jak do tej pory przeciwnik kierowany przez sztuczną inteligencję radzi sobie zadowalająco. Przy grze można spędzić przyjemnie czas. Gra faktycznie nie jest skomplikowana, co jest dużym atutem. Na nauczenie się zasad gry będziemy musieli poświęcić dosłownie kilkadziesiąt minut.

Widok z góry - duża mapa

Po mimo, że gra posiada dość sporo scenariuszy od małych po duże, to miłym atutem jest fakt istnienia edytora map i scenariuszy. Dzięki któremu co bardziej kreatywni mogą budować ciekawe i rozbudowane scenariusze. Tytuł doczekała się dwóch dodatków. Dzięki Ghost Divisions otrzymujemy dwie nowe kampanie, które możemy rozgrywać również w systemie wieloosobowym. Natomiast drugi dodatek Storms of Steel prócz dodatkowych scenariuszy wprowadza znacznie więcej usprawnień jak samoloty, snajperzy oraz nowe jednostki. Gra posada możliwość rozgrywek wieloosobowych, jednak na przypadkowych graczy online nie ma co liczyć, ze względu na niską popularnością tytułu. Zatem współgraczy trzeba szukać na własną rękę. Niestety gra wieloosobowa nie oferuje klasycznego PBEM co jest pewnym minusem. Aby rozegrać pojedynek online gracze muszą się spotkać w tym samy czasie. Podobnie jak to się ma w grach czasu rzeczywistego. Również jest możliwość rozgrywki potocznie zwanej czerwone krzesło - w przypadku tego rodzaju rozgrywek nie dysponujemy mgłą wojenną.

 Widok 2D strzał

"Conflict of Heroes Awakening the Bear" to kolejny tytuł, który podobnie jak "Tiger on the hunt" raczej skierowany jest do koneserów gier strategicznych i osób uwielbiających wojenne gry planszowe. Sama gra ma niski próg wejścia, zatem polecam ten tytuł każdemu, nie tylko wymagającym graczom. Forum gry nie cieszy się dużym zainteresowaniem, co nie znaczy, że nie warto tam zajrzeć. Nie ma również co liczyć na jakiekolwiek aktualizację i wsparcie, ponieważ w monecie pisania artykułu gra nie jest wspierana już przez producenta i wygląda na to, że została nieładnie przez nich porzucona. Jednak na wspomnianym wyżej forum gry znajdziecie dosłownie kilka modyfikacji, które znacznie poprawiają graficzną stronę produktu i naprawdę zachęcam do ich zainstalowania.

Uważam, że obecnie cena tej gry jest wygórowana i przesadzona. Zatem jeżeli chcecie zakupić sobie tę grę to polecam cierpliwie wypatrywać promocji.

Wydawca: https://www.matrixgames.com/game/conflict-of-heroes-awakening-the-bear
Steam: https://store.steampowered.com/app/510320/Conflict_of_Heroes_Awakening_the_Bear/

Comments powered by CComment