Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Moi drodzy dość dużo czasu upłynęło od premiery Armored Brigade. Patrząc wstecz miało to miejsce w listopadzie 2018 roku. Zatem minęły 4 lata, odkąd ta gra daje nam możliwość wzięcia udziału we współczesnych działaniach lądowych z perspektywy dowódcy. Gra w tym czasie doczekała się trzech oficjalnych oraz kilkudziesięciu społecznościowych dodatków i modyfikacji. Tytuł właściwie trafnie jest opisany przez wydawcę gry: „Armored Brigade to taktyczna gra wojenna w czasie rzeczywistym, skupiająca się na realizmie i grywalności. Gra czerpie inspirację z takich klasyków, jak Close Combat, Steel Panthers i Flashpoint Campaigns: Red Storm . W pancernej brygadzie zimna wojna stała się gorąca, a Europę ponownie rozdziera konflikt. „Żelazna kurtyna” oddziela mocarstwa zachodnie zebrane pod sztandarem NATO od Związku Radzieckiego i jego sojuszników z Układu Warszawskiego”

Mamy do czynienia z taktyczną grą wojenną, gdzie rozgrywka odbywa się w czasie rzeczywistym z funkcją aktywnej pauzy. Armor Brigade pozwala nam prowadzić lądowe działania wojenne w okresie zimnej wojny od 1965 do 1991 roku. Podstawowa gra wraz ze wszystkimi dodatkami pozwala nam dowodzić jedną z 13 frakcji. Jest tu Finlandia, Związek Radziecki, Stany Zjednoczone, Zjednoczone Królestwo, Wschodnie Niemcy, Zachodnie Niemcy, Polska, Włoch, Jugosławia (DLC), Francja, Belgia (DLC), Holandia, Czechosłowacja (DLC)

Wybór sił

Rozgrywka w grze to typowy rodzaj zabawy sandbox. Zatem nie znajdziemy żadnej fabularnej kampanii, która nas będzie prowadziła za rączkę. Raczej możemy tutaj sobie tworzyć nieskończoną ilość dowolnych bitw. Generator daje nam dość sporo swobody w kreowaniu starć. Zaczynamy od wybrania frakcji, które się ze sobą zmierzą. Kolejnymi etapami jest dobierania odpowiednich ustawień jak czasu starcia, pora roku i dnia, pogoda. Można ustawić grząskość gruntu, temperaturę otoczenia oraz poziom zniszczeń na mapie. W następnym kroku komponujemy sobie odpowiedni rodzaj sił, który ostatecznie tworzyć będzie dowolne związki taktyczne od plutonu po tytułową brygadę. Do wyboru mamy ponad 500 zróżnicowanych jednostek, gdzie, każda wyróżnia się własnymi atutami. Są najróżniejsze formacje piechoty, piechoty zmechanizowanej, jednostki rozpoznania, wsparcia oraz lotnictwo. Oczywiście nie brakuje sił pancernych, które są kręgosłupem każdej armii.

 Wybór mapy

Przyznam, że dowodzenie batalionem jest jeszcze w miarę proste, jednak wielość brygad to już wyzwanie dla wprawionych graczy. Bitwy takie odbywać się mogą na obszarze o maksymalnej powierzchni 225 km2, czyli wycinku mapy o wielkości 15x15 km. Podstawka wraz z 3 DLC oddaje nam do dyspozycji 7 ogromnych szczegółowych i świetnie przygotowanych map (64x 64 km) z autentycznymi lokacjami różnych zakątków Europy. Możliwość wyboru na tak dużych obszarach gwarantuje nam to, że każde starcie będzie niepowtarzalne. Jest to ogromny atut tego tytułu.

Wydawanie poleceń

Po wygenerowaniu scenariusza przystępujemy do zapoznania się z topologią mapy i rozstawiamy nasze siły. Na rozstrzygnięcie rozgrywki ma wpływ wiele rzeczy. Gra symuluje warunki atmosferyczne jak deszcz śnieg, wiatr mające wpływ na rozchodzenie się dymu czy kurzu spod jadących pojazdów. Pogoda również ma wpływ na widoczność i możliwości rozpoznania sił wroga. W grze z pewnością odnajdą się fani mikro zarządzania jednostkami. Po mimo możliwości kierowania pojedynczymi grupami, gra zachęca do zarządzania większymi formacjami, poprzez uzyskiwanie większych bonusów, chociażby w krótszych opóźnieniach przekazywania rozkazów.

Rozeznanie w topologji

Niestety tytuł ten nie posiada możliwości rozgrywki wieloosobowej co jest nie ukrywam największym minusem, ponieważ, aż się prosi by taka możliwość była. Z tego powodu jesteśmy zdani na sztuczną inteligencję, która o dziwo potrafi czasami zaskoczyć. Po ponad 100 godzinach spędzonych przy tym tytule uważam, że SI nie jest złe, ale do bardzo dobrego przeciwnika mu dużo brakuje. Znacznie gorzej sobie radzi z działaniami ofensywnymi. Mam wrażenie, że nie wykorzystuje w odpowiedni sposób jednostek rozpoznania, ale w działaniach defensywnych radzi sobie już znacznie lepiej.

Gra graficznie i dźwiękowo prezentuje się poprawie. Stylizacja gry jest schludna i nie rozprasza niepotrzebnymi wodotryskami. Oprawy audio nie irytuje podczas zabawy co już jest atutem gry.
Dla bardziej ambitnych graczy Armored Brigade posiada wbudowany edytor scenariusz, w którym to możemy jeszcze bardziej zagłębić się w przygotowaniu i dostosowaniu bitwy tworząc ciekawe alternatywne starcia. Ponadto mamy do dyspozycji generator kampanii. Dzięki któremu tworzymy serię kolejnych po sobie starć. Wyniki każdej bitwy mają wpływ na kolejną.

Straty muszą być

Czas na podsumowanie. Przede wszystkim podkreślę jeszcze raz, gra jest bardzo sandbox-owa. Tytuł ten stoi szerokim okrakiem pomiędzy Wargames Red Dragon a winSPMBT i wydaje mi się, że bardzo dobrze wypełnią tę lukę. Tytuł ten może przypaść do gustu fanom gier RTS. jak również gier turowych. Armored Brigade nie jest grą skomplikowaną co na pewno zachęci mniej doświadczonych graczy. Nie oznacza to, że fani bardziej wnikliwych strategi będą tu się nudzić. Jest tu sporo statystyk oraz gra modeluje wiele rzeczy jak penetracja pancerzy, morał żołnierzy, widoczność, pogoda, maskowanie, okopywanie się jednostek i wiele, wiele więcej. Wypada na koniec jeszcze wspomnieć o modach do gry, które dają możliwość gry w innych realiach wojennych. Bardzo polecam sprawdzić mod 1943 (klimat drugiej wojny) oraz Fractions Plus – (współczesne siły). Jest również dostępnych masa ciekawych mapy stworzonych przez społeczność.

 

Wydawca: https://www.matrixgames.com/game/armored-brigade
Steam: https://store.steampowered.com/app/1089840/Armored_Brigade/
GOG: https://www.gog.com/game/armored_brigade

Comments powered by CComment